Psychology روانشناسی

   مدیریت استرس در بیماران


 


بیماری سرطان یکی از بزرگترین تجارب استرس آور در زندگی هر فردی است. مقابله با سرطان و اضافه بر آن نگرانی درباره وضعیت مالی، کار و خانواده نیز چالش برانگیز است. معمولاً استرس های روزانه می توانند کار مقابله با سرطان را مشکل کنند. استرس نمیتواند علت سرطان باشد اما می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند.با تغییرات کوچکی در زندگی می توانید میزان استرس را به حداقل کاهش دهید:

- از برنامه ریزی های فشرده اجتناب کنید: یک تقویم دستی، تلفنی و کامپیوتری داشته باشید و فعالیت های خود را در آن ثبت کنید. بین فعالیت ها فاصله زمانی بگذارید و برنامه ریزی فشرده نداشته باشید. اگر برنامه ریزی برای شما کار سختی است از مشاور کمک بگیرید.

- از محدودیت ها و توانایی های خود آگاه باشید: اگر زمان، انرژی و علاقه انجام کاری که از شما خواسته شده ندارید مودبانه آن را قبول نکنید. احساس گناه هم نداشته باشید. می توانید برای بالا بردن عزت نفستان و روش های نه گفتن از متخصصین کمک بگیرید.

-کمک بخواهید: انسان ها ذاتا به کمک کردن علاقه دارند.بنابراین می توانید کارهایی را که فعلاً انجامش برای شما مشکل است به دیگری بسپارید.مثلاً: غذا درست کردن، نگه داری از بچه ها، خرید و...

-کارهای خود را اولویت بندی کنید: لیستی از کارهای روزانه خود فراهم کنید و بعد آنها را رتبه بندی کنید. براساس درجه اهمیت قرار دهید. اگر زمان کافی برای انجام همه فعالیت ها ندارید لااقل مهمترین را انجام دهید.

- فعالیت هاتون رو به فعالیت های کوچک تقسیم کنید: گاهی فعالیت های بزرگ به یک سری فعالیت های تقسیم می شوند.با این کار می توان فعالیت ها رو در دست داشت. مثلاً به جای اینکه یک بعدظهر خانه را تمیز کنید این کار را در چند روز انجام دهید...

 

کلمه کلیدی:

 بیمار سرطانی

 

 

 

 

 

روانشناسی سرطان

      سایر خدمات:

      مشاوره حضوری

      پرسش و پاسخ

      مطالب آموزشی

    دسته های محبوب:

      مشاوره تحصیلی و شغلی

      مشاوره پیش از ازدواج

      مشاوره پیش از طلاق

      مشاوره کودک ونوجوان

      روانشناسی سرطان:

       ارتباط با ما: