Psychology روانشناسی

موضوعات روانشناسی

اختلالات جنسی


                                         

معمولاً سوالات زیادی در ارتباط با مسایل جنسی برای زوجین پیش می آید درست جواب دادن به این سوالات بسیار مهم است به این دلیل که ندانستن اصول درست روابط جنسی می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. تحریک خوب و مناسب نقاط لذت بخش بدن می تواند لذت رابطه جنسی را چند برابر کند. باید توجه داشت که مناطق لذت بخش بدن در افراد متفاوت است و شما باید بتدریج مناطق حساس بدن خود و همسرتان را کشف کنید. در فرآیند رابطه جنسی دو کنترل کننده روان و جسم دخیل هستند و مرتبط به هم هستند و قبل از آغاز هر سطحی از ارتباط، از معاشقه تا نزدیکی، لازم و شایسته است. بهتر است زوجین در شرایط روحی و روانی مناسبی قرار داشته باشند عواملی نظیر استرس، اضطراب، خستگی خواب آلودگی، بی حوصلگی، مشغله فکری و ذهنی (عدم تمرکز) می تواند در کیفیت و کمیت رابطه بین زوجها تاثیر گذار می باشد.
تعریف اختلالات جنسی:
اختلالات جنسی را می توان به نوعی یک ناتوانی جنسی در مقاربت جنسی موفق با شریک جنسی خود تعریف نمود. که از نظر کیفی یک اختلال با اختلال جنسی دیگر متفاوت است. برای مثال فردی که دارای زود انزالی جنسی است ممکن است قادر به مقاربت جنسی باشد. اما در به رضایت رساندن شریک جنسی خود ناتوان باشد. ولی کسی که به هر دلیلی در هنگام مقاربت در نعوظ جنسی (مردان) ناتوان است این ناتوانی جنسی با ناتوانی در به اوج لذت جنسی رساندن شریک جنسی خود بسیار متفاوت می باشد. انواع اختلالات جنسی عبارتند از: ناتوانی در نعوظ (erection disability) ، اختلالات انزال، مانند زود انزالی، دیر انزالی، بی میلی جنسی، سرد مزاجی جنسی، درد جنسی (واژینیسم)، فوبی جنسی و یا ترس جنسی (ترس از مقاربت که بیشتر مخصوص خانم ها می باشد) و .... .

 

اختلالات جنسی و ریشه های آن:

آمار ها در مورد اختلالات جنسی نشان می دهد که از میان هر ده مرد سه نفر  و از میان هر ده زن چهار نفر دچار اختلالات جنسی هستند که این آمار تکان دهنده حاکی از آن است امروزه مشکلات و اختلالات جنسی به یک مشکل بزرگ برای روابط زناشویی تبدیل شده است که هر چه زود تر باید برای رفع این مشکلات اقدامات لازم انجام شود . از میان اختلالات جنسی رایج در مردان میتوان به مواردی همچون اختلالات نعوظ , انزال زودرس , کاهش میل جنسی و انزال دیررس اشاره کرد . و از اختلالات جنسی رایج در زنان می توان به مواردی همچون عدم به ارگاسم رسیدن زنان , سواستفاده جنسی , انقباض ماهیچه های اطراف واژن و نزدیکی خطرناک اشاره کرد . البته مواردی که ذکر شد فقط رایج ترین اختلالات جنسی در بین مردان و زنان بود که در ادامه هر کدام مورد بحث و بررسی قرار میگیرند که در ابتدا اختلالات مربوط به آقایان را مورد بررسی قرار می دهیم و به هر دو مورد اختلالات جنسی و ریشه های آن می پردازیم . .

اختلالات نعوظ  Erectile dysfunction

اختلالات نعوظ عبارت است از عدم توانایی مرد برای راست کردن آلت تناسلی خود یا عدم توانایی حفظ این حالت در طول رابطه ی جنسی . ممکن است که این مشکل برای همه اتفاق افتاده باشد و بروز این مشکل برای یکی دو بار نمیتواند مشکل ساز باشد اما در صورت بروز مکرر و تکرار این عمل فرد به اختلال نعوظ مبتلاست و برای حل آن باید به پزشک مراجعه کند . برخی از مشکلات جنسی مانند اختلال در نعوظ میتواند ریشه در بیماری های دیگری مانند دیابت , فشارخون , عدم تعادل هورمونی , مشکلات پروستات و … داشته باشد و گاهی در اثر مصرف برخی از دارو ها بوجود می آید که در این صورت باید با مشاوره پزشک مصرف داروی مشکل ساز را تغییر بدهید . علاوه بر مشکلات جسمی مانند بیماری ها عواملی روحی و روانی نیز مانند استرس زیاد , افسردگی , عدم اعتماد به نفس , ترس از حامله شدن فرد مقابل و … میتواند زمینه ساز بروز اختلال در نعوظ شوند . برای درمان این مورد میتوان به پزشک مراجعه کرد و با انجام اقدامات لازم آنرا برطرف کرد .

انزال زودرس Premature ejaculation

انزال زودرس یا زود انزالی عبارت است از خروج سریع منی پس از کمی تحریک یا به عبارتی زود ارضا شدن . یکی از ریشه های این مشکل میتواند بدلیل آگاهی نداشتن زوجین از نقاط حساس بدن یکدیگر باشد پس برای جلوگیری از بروز این مشکل باید هر دو طرف آگاهی کامل درباره بدن یکدیگر داشته باشند . از سوی دیگر این مشکل میتواند ریشه در گذشته و کارهایی که مرد در گذشته انجام داده است داشته باشد کارهایی مانند خودارضایی و روابط نامشروع جنسی باعث بروز این مشکل میشوند . این مردان با مراجعه به پزشک و دریافت دارو هایی که برای آنها تجویز میشود میتوانند این مشکل را حل کنند .

کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی میتواند دلایل زیادی داشته باشد و از جمله عوامل روحی که در کاهش میل جنسی تاثیرگذارند میتوان به هیجان زیاد , استرس , افسردگی , ترس از انتقاد و ناتوانی , مشکلات شخصی با همسر , برآورده نکردن انتظارات شخص مقابل و احساس کمبود داشتن اشاره کرد . از موارد جسمی که سبب بروز کاهش میل جنسی میشوند میتوان به اختلالات هورمونی و افزایش سن و کهن سالی  اشاره کرد که به تدریج در هر فردی باعث کاهش میل جنسی میشوند اما در افراد جوان که دچار این مشکل هستند ممکن مشکلاتی مانند کار سخت و پرمشغله بودن سبب بروز این مشکل شود که این افراد میتوانند با مراجعه به روانپزشک این مشکل را حل کنند .

 

انزال دیررس Retarded Ejaculation

این بیماری به ندرت در مردان دیده می شود و فرد دیر از حد معمولی ارضا میشود و انزال در او صورت میگیرد و این افراد برای ارضا شدن به یک تحریک شدید نیاز دارند . بسیاری از این افراد در طول رابطه ممکن است فقط با استمناء به انزال برسند و با تحریک توسط جنس مخالف به انزال نرسند . دلایل شایع بروز این مشکل میتواند مصرف زیاد الکل یا مواد مخدر باشد و یا بر اثر مصرف دارو هایی مانند دارو های ضدافسردگی باشد که در این صورت باید با مشورت پزشک میزان مصرف داروی مورد نظر تغییر پیدا کند . افرادی که دارای این اختلال هستند میتوانند با مراجعه به روانشناس راه های بهبود را طی کنند .
در ادامه به بررسی اختلالات جنسی مربوط به زنان می پردازیم .
 

عدم به ارگاسم رسیدن زنان

در این اختلال زنان به اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم نمی رسند و یا به سختی و پس از یک تحریک بسیار شدید به این مرحله میرسند . این مشکل میتواند ریشه در مواردی مانند حیا و شرم از برقراری رابطه جنسی , راحت نبودن در طول رابطه , نداشتن حس محبت به طرف مقابل , سابقه سواستفاده جنسی و … داشته باشد . برای حل این مشکل باید فرد به روانشناس مراجعه کند و  با انجام راهکارهایی که توسط روانشناس ارائه میشود این مشکل را برطرف سازد .
 

سو استفاده جنسی Sexual Trauma

اختلالی به نام سو استفاده جنسی به تنهایی می تواند زمینه ساز سایر اختلالات جنسی باشد و حتی تا پایان زندگی نیز با فرد همراه باشد و همواره باعث رنج و عذاب او باشد . سو استفاده ی جنسی می تواند اختلالات دیگری در زندگی زناشویی مانند عدم رسیدن به ارگاسم , عدم لذت بردن از رابطه ی جنسی , ترس , انقباض ماهیچه های واژن و بسیاری از مشکلات دیگر شود .
 
انقباض ماهیچه های اطراف واژن Vaginismus
در این نوع اختلال همه ی ماهیچه ها و یا قسمتی از ماهیچه های اطراف واژن دچار انقباض شدید میشوند و نزدیکی را بسیار سخت میکنند و در افرادی که مبتلا به این نوع اختلال هستند نزدیکی بسیار با درد همراه است . این نوع اختلال میتواند ریشه در کودکی فرد و کارهایی که انجام داده است داشته باشد مانند اینکه شاید مورد تجاوز جنسی قرار گرفته شده باشد و یا اولین رابطه ی جنسی او در شب ازدواج خطرناک بوده باشد و … همچنین ممکن است بروز این مشکل بر اثر ترس از نزدیکی , حامله شدن و حتی احساس کمبود داشتن و … باشد . افرادی که به این عارضه مبتلا هستند باید تحت درمان روانپزشک و پزشک متخصص قرار بگیرند .
 

نزدیکی خطرناک Painful Intercourse

بروز درد در برخی از موارد عادی است ولی اگر همیشه هنگام نزدیکی درد شروع شود در این صورت عادی نیست . نزدیکی خطرناک می تواند دلیلی بر آندومتریوز , خشکی واژن , نازک شدن دیواره واژن , نزدیک شدن به سن یائسگی و … باشد ولی اگر این مشکل مدت طولانی ای وجود داشته باشد ممکن است در اثر عوامل روحی ای مانند استرس , هیجان زیاد , اضطراب و سوء استفاده ی جنسی و … باشد . در این نوع عارضه بهتر است به پزشک مراجعه شود ولی در صورت خفیف بودن این موضوع می توان با استفاده از ژل لوبریکانت عواملی مانند خشکی واژن را از بین برد . توجه داشته باشید که از مصرف دارو ها و موادی که فقط تبلیغ آنها را مشاهده کرده اید خودداری کنید و بهتر است برای رفع هر یک از موارد بالا به پزشکین و روانشناسان متخصص مراجعه کنید .
 
تعریف انحراف جنسی:

انحراف جنسی یک اختلال جنسی است که تمایلات جنسی فرد خارج از چارچوب رابطه جنسی طبیعی باشد. به عبارتی خیالات، تمایلات یا رفتارهای ناراحت کننده و تکرار شونده جنسی. این مسائل باید برای مدت طولانی ادامه داشته باشند و یا با روابط جنسی سالم یا عملکرد روزمره فرد تداخل پیدا بکنند که بتوان از آنها به عنوان انحرافات جنسی نام برد. افرادی که دچار انحراف جنسی هستند، ممکن است متوجه باشند که کار درستی انجام نمیدهند اما غالبا فکر میکنند که نمیتوانند شرایط را تغییر دهند و یا این عادت خود را ترک کنند. برای مثال تمایلات جنسی همجنس خواهانه (به جز افرادی که دارای نقص جسمانی می باشند)، خود ارضایی، مازوخیسم جنسی یا خود آزاری جنسی، سادیسم جنسی یا دیگر آزاری جنسی، فتیشیزم یا شئ پرستی جنسی (لذت جنسی از پای جنس مخالف و اشیا مرتبط)، حیوان خواهی یا زوفیلیا، کودک آزاری یا پدوفیلیا، مبدل پوشی یا ترنسوتیزم، خود نمایی جنسی یا اگزیبیشنیزم، چشم چرانی یا تماشاگری جنسی یا وویریسم  اسکوپوفیلیا ، یادگارخواهی و... .

(( انواع انحرافات جنسی ))

خویشتن نمایی Exhibitionism  ( اکسی هیبیتیونیسم ):
در این نوع انحراف شخص بیمار اقدام به نشان دادن آلت تناسلی خود به جنس مخالف بطور ناگهانی می کند و کوشش برای ایجاد تماس بدنی به عمل نمی آید.بلکه هدف این است که با نشان دادن آلت تناسلی در طرف مقابل ایجاد شرمندگی و سراسیمگی کند .در این حالت فرد بیمار به هیجان و تحریک جنسی دست پیدا میکند و به نوعی ارضاء جنسی دست میابد. این بیماری در زنان به شکل نشان دادن مستقیم آلت دیده نمی شود .بلکه زن بیمار اقدام به نشان دادن سایر قسمت های تحریک کننده بدن خود می کند. شیوع این بیماری در مردان بیشتر می باشد. عریان سازی یا پوششهای نیمه عریان به شکل افراطی از نشانه های خفیف این بیماری می باشد.

 

کودک دوستی Pedophilia ( پدوفیلیا ):

این بیماری شاید افراطی ترین جلوه بیماری سادیسم باشد.در این نوع از انحراف جنسی فرد بالغ ، به زور کودکان را مورد تجاوز قرار داده و در مواردی سپس اقدام به قتل کودک میکند.این بیماری بیشرمانه ترین و فجیع ترین عارضه ایست که در جامعه بشری دیده شده است و در آن بی پناه ترین و ضعیفترین فرد جامعه قربانی می شود. رفتار چنین بیماری به کودکان جنس مخالف محدود نمی شود بلکه این رفتارها در مورد جنس موافق نیز دیده می شود و اصولا نوع همجنسگرایی این بیماری بیشتر شایع می باشد. و اینان در آغاز کار از انواع اقسام حیله ها و شیوه ها برای فریب کودکان استفاده می کند .
چشم چرانی Voyevrism ( وایوریسم ):
در این بیماری فرد مبتلا با استفاده از موقعیت ها و وسایل یا باتهیه آن موقعیت و ابزار اقدام به تماشای افراد جنس مخالف و یا مناظر آمیزش جنسی دیگران میکند.در اینجا تماس با افراد وجود ندارد .بلکه تماشا و دیدن است که برای بیمار ایجاد هیجان و تحریک جنسی میکند و فرد یا مستقیما بوسیله این صحنه ها یا با تمسک به آنها و خود ارضایی به اوج لذت می رسد. این بیماری در مراحل خفیف به دلیل محرومیت های جنسی ،اقتصادی ، فرهنگی می باشد.و با بهبود شرایط این علائم از بین میروند. اما در مراحل پیشرفته قابل توجیه نیست.
مبدل پوشی Transvetitism  ( ترانسوتیتیسم ):
این انحراف در هر دو جنس دیده میشود و فرد مبتلا به این بیماری با پوشیدن لباس جنس مخالف و تقلید آرایش و رفتار و کردار جنس مخالف به ارضای میل جنسی خود می پردازد. در مورد علت این انحراف بین روانشناسان اختلاف نظر وجود دارد .و دلائلی زیادی برای این انحراف ذکر شده است.
شی دوستی  #F.e.t.ish#ism (فتی شیسم ):
این بیماری در جنس مرد بیشتر شایع است و فرد مبتلا از اشیاء زنانه و یا اعضای غیر تناسلی زنانه جهت ارضا یا تحریک یا انزال استفاده می کند .این اشیا یا اعضا برای فرد بیمار نشانه آلت تناسلی جنس مونث به حساب می اید. اشتغال فکری ف.ت.ی.شیت بیشتر به اشیا زنانه مانند لباسهای زیر و رو ، مو و ناخن ، اعضا بدن مثل ساق پا ، ران، باسن ، سینه و .... می باشد . البته در اغلب موارد این بیماری با انجام آمیزش جنسی از بین می رود.
دگر جنسی Genderidetity disorder:
در بیماری فرد مبتلا خود را دارای هویت جنسی متفاوت با واقعیت می داند. یعنی اگر مرد است خود را زن و اگر زن است خود را مرد تصور می کند .و در نتیجه در رفتار و کردار و پوشش و آمیزش نقش مورد تصور خود را بازی می کند . علت این بیماری را در کودکی فرد جستجو می کنند .والدینی که به کودک پسر خو لباس دخترانه میپوشانند و بالعکس .از این بیماری غافل هستند.
حیوان دوستی zoophilia   ( زوفیلیا ):
این بیماریدر افرادی که با حیوانات سر کار دارند بیشتر دیده می شود .در این بیماری فرد مبتلا از ملامسه و آمیزش با حیوانات لذت میبرد .و بیشتر از حیوانات اهلی برای رسیدن به اوج لذت استفاده میکند این بیماری بیشتر در زنان شایع است و زنان بیشتر از حیواناتی چون سگ ، اسب، الاغ، خوک، .... و در مردان مرغ ، اسب، گاو، گوسفند....تحقیقات مشخص کرده است که زنانی معتاد به این بوده اند که سگ آلت آنها را بلیسد و با آنها رابطه جنسی داشته باشد.
دگر آزاری Sadism ( سادیسم ):
هر نوع دیگر آزاری و مردم آزاری را سادیسم می گویند اما این کلمه بیشتر در انحراف جنسی به کار میرود .و به حالتی گفته میشود که شخص منحرف در موقع عمل جنسی و آمیزش طرف مقابل را مورد آزار و اذیت بدنی قرار می دهد و این عمل شخص را به نهایت لذت جنسی میرساند. تمایلات سادیستیک بسیار شایع هستند ولی سادیسم افراطی و شدید یک بیماری محسوب میشود و خطرناک میباشد و باید فرد تحت درمان قرار گیرد. یکی از انواع سادیسم تجاوز به عنف مبیاشد.در این حالت شخص متجاوز از حالت ها و حرکات جسمانی زن که از روی درد و رنج میباشد حالت انزال زنانه را تجسم کرده و به اوج لذت جنسی می رسد.
مردانی که زنان خود را کتک میزنند نمونه ای از تیپ های سادیستیک می باشند. و در تاریخ نیز افراد زیادی وجود داشته اند که دارای شخصیت سادیستیک بوده اند. مانند : نرون زن کش ، ملکه مارکیز ، ریش آبی....
خود آزاری Mascochism ( مازوخیسم ):
نام این بیماری از نام نویسنده اتریشی : فون ساخر مازوخ گرفته شده است. این نویسنده در کتابهایش از زنانی سخن میگفت که در هنگام آمیزش جنسی طالب خشونت و آزار هستند .و کلا این افراد در حین عمل جنسی با آزار خود ارضا می شوند. اقدام به خود زنی یا خود مجرم بینی نیز از انواع این بیماری هستند.

همجنس گرایی:
در بعضی کشورها این پدیده را رسمی شناخته اند .اما در بیشتر دنیا هنوز این پدیده یک بیماری محسوب می شود. از خصائص این بیماری میل به همخوابگی و آمیزش با جنس موافق می باشد. در زنان بدلیل اینکه نمیتوانند از نظر عملی هماغوشی و رابطه جنسی کامل را تجربه کنند ارضا میل جنسی و رسیدن به اوج لذت با تحریک اعضاء بدن صورت میگیرد و به مرور میل به جنس مخالف به کلی در این زنان از بین می رود.

سادیسم ، مازوخیسم:
سادیسم یا دیگر آزاری عبارت است از وارد کردن رنج و آزار جنسی یا روانی به شخصی دیگر به منظور حصول تحریک جنسی .دیگر آزاری با احساس لذت جنسی از راه ایجاد درد در دیگران و تماشای صحنه ی ایجاد درد در دیگران همراه است . اهانت ، کتک زدن ، زخمی کردن و حتی کشتن از جمله اعمالی است که د فرد سادیسم لذت جنسی ایجاد می کند .
اولین کسی که دو اصطلاح سادیسم و مازوخیسم را مطرح کرد ، کرافت ابینگ رفتار شناس جنسی آلمانی ، در قرن 19 بود . کتاب psychopathia s.#.e.#.xualis  نوشته ی او اولین کتاب پزشکی در زمینه تمایلات جنسی محسوب می شود . سادیسم از نام شخصی به نام مارکی دو ساد گرفته شده است .
مارکی دوساد که یکی از اعیان فرانسه بوده است در سال 1774 با دختری از ثروتمندان فرانسه ازدواج می کند . او در سال اول ازدواجش به سبب آشوبی که در فاحشه خانه ایجاد کرد ، دستگیر و در همین سال از همسرش جدا شد . دوساد دوباره ازدواج کرد و به زودی به عنوان یک آدم عیاش و شهوت طلب شهرت یافت . او بارها به خاطر خشونت و شکنجه و زندانی کردن و حتی کشتن زنان زیادی در خانه اش دستگیر و زندانی شد ولی هر بار به خاطر موقعیت اجتماعی اش آزاد شد . اما مارکی به خاطر تکرار اعمال سادیسمی خود و قتل وحشتناک زنی که جسد تکه پاره اش را از خانه اش پیدا کردند دستگیر شد و به زندان باستیل و از آنجا به تیمارستان شارنتون اعزام شد . او بعدها کیفیت ارتکاب این جنایت را در کتابش که زن و خواهر زنش قهرمانان داستان هایش بودند تشریح کرد . او در سال 1814 در سن 74 سالگی در یکی از بیمارستانهای روانی فرانسه بدرود حیات گفت .
سه نوع سادیسم وجود دارد که هر سه نوع آن می تواند در یک شخص وجود داشته باشد :
سادیسم ذهنی : حالتی است که شخص سادیک بجای اینکه به دیگران آزار و اذیت وارد کند ، صحنه های اعمال سادیسمی را در ذهن و تصور خود مجسم می کند و از آنها کسب لذت می کند .
سادیسم سمبولیک : یک حالت انحرافی و غیر عادی روانی است که مبتلایان آن ، به جای وارد کردن زجر و شکنجه بدنی به دیگران ، کوشش می کنند با تحمیل حالات مخرب روانی مانند توهین و تحقیر کردن و پایمال کردن شخصیت افرادی که با آنها برخورد می کنند ، برای خود یک حالت ارضاء روانی ایجاد کنند .
سادیسم بدنی : انحراف سادیسم واقعی یا سادیسم بدنی که افراد مبتلا به این نوع سادیسم ، کسب لذت و شعف جنسی را در تحمیل آزار و اذیت بدنی و ایجاد دردهای جسمی برای دیگران می بینند و این اعمال را بعضی اوقات حتی تا مرحله ی قتل و کشتار مرتکب می شوند . بعضی افراد با آزار و شکنجه و کشتن حیوانات به لذت جنسی می رسند .
در رابطه ی سادیستی_ مازوخیستی ، غالبا از وسایلی چون زنجیر ، شلاق ، وسایل لاستیکی و تجهیزات چرمی و تسمه ای و کفشهای پاشنه بلند استفاده می شود شلاق زدن و بانداژ شدن هم جزئی از این روابط است . در برخی از مناطق آمریکا و اروپا که چنین نیازهایی وجود دارد ، فروشگاهها ، ابزار مناسبی برای چنین تمایلاتی تدارک می بینند و مطبوعاتی هستند که آشکارا آگهی دعوت به همکاری از فعالیت های سادومازوخیستی را چاپ می کنند
مازوخیسم یا خود آزاری :
انحراف مازوخیسم یا شهوت خودآزاری نقطه ی مقابل انحراف جنسی سادیسم است . یک فرد سادیک از آزارو اذیت کردن به دیگران لذت جنسی می برد ، اما یک انسان مبتلا به مازوخیسم از عذاب و شکنجه وارد شدن به خودش لذت جنسی کسب می کند .
کانون اصلی این نابهنجاری جنسی ، عمل تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا رنج بردن به گونه ای دیگر است اعمال آزار خواهانه ای که ممکن است از شریک جنسی خواسته شوند مشتمل بر مهار کردن ، بستن چشم، لگد مال کردن، سیلی زدن، تازیانه زدن، کتک زدن، دادن شوک الکتریکی، بریدن وتحقیر کردن است .
فروید معتقد است که، آزارخواهی، ناشی از برگشت تخیلات تخریبی به طرف خود است . اینگونه افراد ممکن است در دوران کودکی تجاربی داشته اند که آنهارا متقاعد کرده است که درد کشیدن پیش شرط لذت جنسی است .  
ماهیت تخصصی فعالیتهای جنسی و تمایل برخی افراد سادومازوخیست به ملاقات کردن با کسانی که ترجیحات جنسی مشابهی دارند، آنها را به سمت پیوستن به سازمانهایی می کشاند که برای ارضا کردن نیازهای آنها تدارک دیده شده اند مثل انجمن (( تیل یولنشپیگل )) در نیویورک سیتی یا انجمن (( یانوس)) در سانفرانسیسکو . فعالیتهایی مانند بریدن، سوراخ کردن، انقیاد وشوک دهی می توانند خطرناک باشند و این خطر، احساس برانگیختگی سادومازوخیستها را بیشتر می کند . در حالت افراطی تر، فرد ماسکی را به صورت می زند یا کیسه ی پلاستیکی روی سر می کشد ، حلقه ی طنابی را به گردن می اندازد ، یا گازنیترات استنشاق می کند که موجب خفگی می شود.
درزندگی هر فرد، زمانی فرا می رسد که بدنش از حالت کودکی به بزرگسالی تغییر شکل می یابد. در نظر اول شاید این دگرگونی چندان قابل ملاحظه نباشد، اما اختلاف آشکار آن با دوره های کودکی از لحاظ وضع ظاهر، رفتار و حالت های درونی کاملاً محسوس است.
احساس نوجوان این است که او دیگر آن کودک دیروز نیست. اینک چیزهایی را احساس می کند که در گذشته هیچ احساس از آن ها نداشت، یا قادر به انجام دادن اموری است که قبلاً از انجام آن ها ناتوان بود. خلاصه در تن و روان خود دگرگونی هایی را می بیند که برایش تازگی دارند و این دگرگونی ها آنقدر ادامه پیدا می کنند تا برای نوجوان رفتاری همانند بزرگسالان به وجود آورند.
 
علل اختلالات و انحرافات جنسی:
عوامل روانی بوجود آورنده انحرافات جنسی:
مهمترین آن ها عبارتند از محرومیت از روابط جنسی طبیعی، انزوای کودکی، وقایع خاص که سبب یادگیری انحرافات در کودکی و نوجوانی می شود، اضطراب اخته شدن، تثبیت یا بازگشت به دوران کودکی، جهالت در امور جنسی، همانند سازی جنسی، بازداری کلی شخصیت، ترس از مسئولیت و بالاخره ترس از جنس مخالف .
محرومیت از روابطه جنسی طبیعی: تحت شرایط محروم کننده شدید که در آن زن و مرد فرصت رابطه جنسی طبیعی ندارند، انحرافات جنسی افزایش می یابد.
انزوای کودکی: کودکانی که در دوران طفولیت و کودکی مدت طولانی از دیگران جدا بوده اند در روند تکامل روانی- جنسی خود اختلال پیدا کرده اند. انحرافات مربوط به انزوای کودکی شامل بچه بازی و همجنس گرایی و زنا می باشد که در واقع جبرانی است برای محرومیت های عاطفی دوران کودکی
همجنس گرایی: اغلب هنگامی شروع می شود که در دوران کودکی به فرد تجاوز شود و یا فرد بدآموزیهایی داشته باشد.
شی ء پرستی (جایگزین کردن شی ء بجای دستگاه جنسی طرف مقابل): ممکن است به علت شرطی شدن هیجان جنسی با شیء در دوران کودکی یا نوجوانی به وقوع بپیوندد. مثلا در یک زمان یک شی ء را ببیند و توام با آن خاطره ای که باعث تحریک می شود، بعد از آن با دیدن آن شی ء خاص باعث تحریک او می شود.
ضربه زدن به نشیمنگاه کودک دردی توام با لذت در او ایجاد می کند و در نتیجه در بعضی از کودکان ممکن است سبب بیماری ماسوخیسم (خودآزاری) گردد.
روانکاوان معتقدند: ترس از جنس مخالف، استمناء، شی پرستی جنسی و همجنس گرایی ممکن است به دلیل ترسی باشد که فرد در دوران کودکی، در رابطه با مسائل جنسی و در رابطه با جنس مخالف بخصوص با مادر و محارم پیدا می کند. طبق این نظریه فرد به علت ترس از رابطه با جنس مخالف، با همجنس خود که از آن کمتر می ترسد و بیشتر با آن آشناست رابطه می گیرد.
نقش سازی یا نقش بازی: عبارت است از الگو پذیری، تقلید نمودن و ادای نقش فردی و اجتماعی از طرف دختر با قراردادن زن در آن فرهنگ به عنوان الگو و ازطرف پسر با پذیرفتن آن فرهنگ خاص به عنوان سرمشق و الگو. این الگوپذیری و نقش پذیری شامل نحوه تکلم، حرکات، تفریح و بازی، پوشیدن لباس و آرایش و بسیاری از رفتارهای دیگر می شود. ممکن است عدم موفقیت در گرفتن نقش صحیح جنسی سبب اختلال جنسی گردد.
عواملی که سبب عدم موفقیت می شوند:
۱- نداشتن خصوصیات جسمانی کافی و لازم: مثلا پسری که ساختمان بدنی زنانه دارد نسبت به پسری که دارای ساختمان جسمی قوی است نقش جنسی مردانه را دشوارتر به خود می گیرد.
۲- فشار اجتماعی و خانوادگی فرد برای نقش پذیرفتن به او فشار می آورد : مثلا اگر توقعات جامعه و بخصوص خانواده، شدید اً با امکانات جسمی و روانی کودک در نقش پذیری جنسی مغایر باشد، کودک دچار تعارض می شود و درنتیجه زمینه انحراف را آماده می سازد.
۳- فقدان الگوی صحیح مرد یا زن در خانواده : معمولا این الگو شامل پدر و مادر می باشد، که آن ها همانند سازی جنسی کودک را شکل می دهند. اگر در جریان رشد، پسر نتواند با پدر خود به درستی و به اندازه کافی همانند سازی سالم جنسی نماید یعنی از او الگوی نادرستی بیاموزد یا امکان الگوسازی از پدر (در صورت نبود پدر) را نداشته باشد، امکان انحراف جنسی در او ایجاد می شود.
۴- یکی از علل انحرافات جنسی : جهالت و عدم دانش صحیح در رابطه با مسائل جنسی است، تعداد زیادی از منحرفین جنسی از کسانی بودند که فهم روشن و درستی ازمسائل جنسی نداشته و نیز در دوران کودکی از فهمیدن موضوعات به سختی بازداری، ترسانده و منع می شدند.
۵- ترس را از عوامل دیگر انحراف جنسی می توان نام برد، ترس از عهده دار شدن مسئولیت است، کسانی که شخصیت آن ها برای قبول مسئولیت ها و مسائل مربوط به آن رشد کافی نکرده است.


 
منابع:
·   خلاصه ی روانپزشکی: علوم رفتاری-روانپزشکی بالینی / تالیف بنیامین سادوک، هارولد کاپلان : ترجمه نصرت ا... پورافکاری .تهران. انتشارات شهرآب : آینده سازان . 1382
·   تمایلات و رفتارهای جنسی طبیعی و غیر طبیعی انسان / تالیف بهنام اوحدی ؛ اصفهان انتشارات صادق هدایت . 1383 .
·   آسیب شناسی روانی: دیدگاههای بالینی اختلالهای روانی بر اساس DSM-IV-TR (جلد دوم ) / مولفان : ریچارد پی. هالجین و سوزان کراس ویتبورن ، مترجم : یحیی سید محمدی . تهران نشر روان . 1384 .
·  چکیده ی روانپزشکی بالینی / تالیف بنیامین سادوک – ویرجینا سادوک . ترجمه ی دکتر نصرت ا... پورافکاری .
·  روانشناسی جرائم و انحرافات جنسی / تالیف مسعود انصاری – تهران . انتشارات اشراقی . 1379 .   دانستنیهای جنسی  
. هیات تحریریه کانون دفاع از حقوق کودکان و زنان تهران