فناوری های نوین و سرطان

هر چه پیشرفت دانش بشر بیشتر میشود، فاصله علوم کمتر میشود و مرزها کمرنگ تر میشود. بیوفیزیک از علم و روشهای فیزیک برای مطالعه و مداخله در سلولهای سرطانی و نرمال استفاده میکند. بیومکانیک مطالعه ساختمان و عملکرد سیستم های زنده منجمله ارگانیسم، اعضا، سلول و اجزا سلول با بهره گیری از علم و روشهای مکانیک است. نانوتکنولوژی علم دستکاری مواد در مقیاس اتم، ملکول و ابر ملکول است و در تشخیص و درمان سرطان راه جدیدی را باز کرده است. علوم کامپیوتر و تکنولوژی اطلاعات به دستیابی، پردازش و گسترش اطلاعات سرطان کمک شایانی کرده اند.


کاربرد نانوتکنولوژی در سرطان

مقدمه:

امروزه ابتلای به سرطان یکی از موارد شایع مرگ و میر به شمار می آید. یکی از مهمترین موانع در سر راه درمان سرطان، تشخیص دیرهنگام آن است که متاسفانه سبب می شود تا فرصت کافی برای مقابله با سلولهای سرطانی در اختیار کادر پزشکی قرار نگیرد و فرد مبتلا در مدت اندکی پس از تشخیص فوت کند.

امروزه فناوری نانو به کمک تشخیص و درمان این بیماری آمده است به گونه ای که سبب شده تا سلولهای سرطانی در حد نانومتر تشخیص داده شوند و با کمک فناوری نانو از بین برده شوند.

تشخیص سرطان در مراحل اولیه، در بهبود روش‌های درمانی آن بسیار حائز اهمیت است، در حال حاضر تشخیص و شناسایی سرطان معمولا بر اساس تغییرات سلول‌ها و بافت‌ها ...

ادامه مطلب.

اطلاعات سرطان در اینترنت

مقدمه:

 برای بسیاری از مردم، اینترنت اولین مکان برای جستجوی اطلاعات است. افراد اطلاعات زیادی از جمله سرطان را ازاینترنت بدست می آورند. افراد مبتلا به سرطان اغلب از این اطلاعات برای تصمیم گیری در مورد بیماری و درمان خود استفاده می کنند. برخی از این اطلاعات، قابل اعتماد هستند. اما بدست آوردن آن  می تواند کمی دشوار باشد.

در بسیاری از وبسایت ها می توانید اطلاعات عمومی در مورد انواع خاصی از سرطان را پیدا کنید مثلا آزمایش های بالینی موجود در زمینه مقابله با سرطان و همچنین می توانید مقادیر وسیعی از اطلاعات در مورد مطالعات پژوهشی، پزشکان و بیمارستان ها، دستورالعمل های درمان سرطان، داروها و روش های مکمل و جایگزین را دریافت کنید. اما بسیاری از آنچه که برای اطلاعات در مورد سرطان در اینترنت یافت می شود، شامل نظرات، تبلیغات و توصیفات است و بر اساس علم دقیق نیست. شما نیاز به، بدست آوردن اطلاعات دقیق دارید و این مستلزم وقت و زمان بیشتری است وحتی امکان دارد که اطلاعات غلط درباره سرطان به شما آسیب برساند

در اینجا برخی از مواردی که باید انجام دهید ومواردی که باید اجتناب کنید، ذکر شده است تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید.

 

کاربران باید مراقب باشند: 

اطلاعات سرطان در اینترنت از منابع مختلفی از جمله سازمانهای حرفه ای سلامت، سازمان های دولتی، دانشگاه ها، تاجران، هنرمندان ،عموم مردم و کلاهبرداران است. هر کس می تواند هر گونه اطلاعات را به صورت آنلاین ارسال کند و بعضی افراد ممکن است اطلاعاتی که محدود، نادرست و یا اشتباه هستند را انتشاردهند و حتی سعی کنند شما را فریب دهند .

کلاهبرداران و سایر افراد ناسالم از اینترنت به دو دلیل استفاده می کنند: هزینه کم و ...
 

ادامه مطلب.

بیومکانیک و سرطان

مقدمه:

دانشجويان مهندسي مكانيك در مقطع كارشناسي در دو گرايش مكانيك سيالات و مكانيك جامدات تحصيل مي كنند. (Solid Mechanics & Fluid Mechanics) دانشجويان علاقه مند به فعاليت هاي بين رشته اي و در زمينه پزشكي در ادامه  تحصيل خود عمدتا وارد دو زمينه تخصصي رباتيك  و بيومكانيك مي شوند. 

دانشجويان رباتيك مي توانند به صورت تخصصي در گرايش ربات هاي جراح فعاليت انجام دهند. 
دانشجويان بيومكانيك نيز در زمينه هاي مختلف از جمله شبكه عصبي، پردازش تصوير و ... فعاليت مي كنند.

ربات های حامل داروی سرطان:

موردي كه در ارتباط با اين گرايش به بحث سرطان مربوط مي شود موضوع بسيار جذاب ربات هاي تحويل دارو (Drug Delivery Robots) است. اين موضوع  بسيار جديد است و دانشگاه ها و موسسات معتبر بر روي اين موضوع تحقيق مي كنند. هدف اصلي اين ربات ها ارسال داروي مصرفي (در اين مورد شيمي درماني يا داروي مخصوص سرطان) به ناحيه آسيب ديده مي باشد كه باعث مي شود از عوارض جانبي در ساير نقاط سالم بدن جلو گيري شود. اين كار از طريق ربات هاي كوچكي كه در با استفاده از جريان خون به ناحيه مقصد مي روند و از طريق سيستم هاي كنتري هدايت مي شوند، انجام مي شود. 

كاهش عوارض جانبي علاوه بر حفظ سلامتي كلي بدن مي تواند در حفظ روحيه بيمار نيز موثر باشد.

ربات های با فعالیت تخصصی:

نكته بسيار جالب مكانيك استفاده از ربات ها در كار هاي مختلف بيمارستاني از جمله جابه جايي زباله هاي بيمارستاني، انجام جراحي، پرستاري و ... استفاده مي شود. 
 
مثلا اخيرا بر روي ربات هاي فيزيوتراپ كار ميشود كه با داشتن قابليت Machine Learning بارانجام هر فيزيوتراپي بر روي بيمار علم انها افزايش پيدا مي كند و جلسات بعد را بهتر انجام مي دهند. 
 
يا مثلا ربات هاي جراح بسيار مفيد و كاربردي هستند و كمك جراح را بسيار راحت تر و دقيق تر مي كنند. يك نمونه بسيار جالب ربات جراح داوينچي  است. اين ربات قابليت انجام جراحي از نقاط دور را دارد يعني يك پزشك به راحتي از امريكا يك سرباز بر روي ناوگان ارتش امريكا را جراحي مي كند. 
اين ربات علاوه بر فراهم كردن تصويري سه بعدي از بيمار حتي قادر به شبيه سازي بافت نيز مي باشد. يعني جراح با در دست داشتن دسته جراحي حتي احساس از نرمي و جنس بافت را دارد كه به تشخيص و شناسايي رگ، ارگان و ... در حين جراحي را فراهم مي كند.

سیستم اندام روی تراشه:

یک بحث متحیر کننده در مکانیک سیستم اندام روی تراشه است. یعنی پرورش بافت زنده روی یک قطعه بیجان تراشه مکانیکی الکترونیکی.
سیستم‌های اندام روی تراشه طی سال‌های اخیر در مسیر توسعه و پیشرفت بوده است. این سیستم‌ها دو کاربرد اصلی دارد. می‌توان از این سیستم برای آزمایش و کشف داروها استفاده کرد. علاوه بر این، سیستم‌ های اندام بر تراشه برای مدل‌ سازی بیماری‌های بدن هم کاربرد دارد. با هدف کشف دارو و بررسی اثر داروها روی اندام‌های مختلف بدن شروع شده و به سمت مدل‌ سازی بیماری‌های بدن مانند آلزایمر، سرطان و بیماری‌های کلیوی و ریوی پیش می‌رود. 
 
  • حیوانات آزمایشگاهی بازنشسته می‌شوند: نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد این ...

تشخیص مجلات جعلی و نامعتبر:

 

مجلات جعلی سایت و ISSN مشخصی دارند اما در واقع زمان چاپ مقاله، در سایتی که اعلام شده مقاله ای آنلاین نمی گردد و در سایتهای فرعی مقاله ها آنلاین می شوند ویا اینکه کلا مجله چاپ آنلاین ندارد و فقط مقاله  به صورت کپی رایت منتشر می گردد.

وب سایت جعلی مجلات، با عنوان یک نشریه معتبر ایجاد می شود و هدف آن صرفا کلاه برداری است. اکثر قربانیان جعل و تقلب علمی گرفتار این روش می شوند.

 

تفاوت مجلات نامعتبر با مجلات جعلی:

مجلات نامعتبر به مجلاتی گفته می شود که دارای سایت آنلاین و ISSN مشخصی هستند و در گذشته چاپ مقاله انجام می دادند، اما در حال حاضر به دلایلی مثل چاپ بیش از حد مقاله در یک شماره، داوری کوتاه مدت و یا چاپ مقالات نامرتبط با اسکوپ مجله و ... نامعتبر اعلام شده و از این تاریخ به بعد چاپ مقاله در آن اعتبار ندارد.

همچنین:

ادامه مطلب.


اخبار جدید