علت شناسی سرطان / اپیدمیولوژی سرطان

دانش علت شناسی سرطان (اتیولوژی) به بررسی علت و ریشه سرطان می پردازد و اهمیت بالایی از نظر پیشگیری و درمان سرطان دارد زیرا محدود نمودن مواجهه با ریسک فاکتورهای قابل اجتناب ممکنست ریسک ایجاد انواع خاصی از سرطان را کم کند. علم اپیدمیولوژی سرطان (جمعیت شناسی) به مطالعه و تحلیل الگوهای انتشار و علت شناسی سرطان و تاثیر سلامت و بیماری بر یک جامعه مشخص می پردازد. این دو علم پایه های سلامت جامعه هستند و با شناسایی ریسک فاکتورهای سرطان برنامه ریزی برای اقدامات پیشگیری کننده را میسر می سازند.


روند پیدایش سرطان چگونه است؟

به طور طبیعی سلولها رشد می کنند و تقسیم می شوند تا سلول های جدید مورد نیاز بدن را بسازند. وقتیکه سلولها پیر می شوند یا آسیب می بینند آنها می میرند و سلولهای جدید جایگزین آنها می شوند. وقتیکه سرطان ایجاد می شود این روند منظم شکسته می شود. سلول ها بیشتر و بیشتر غیر طبیعی می شوند و سلول های مسن یا آسیب دیده ایکه باید بمیرند، نمی میرند بعلاوه سلول های جدید غیر طبیعی هم به آنها اضافه می شود، در حالیکه بدن نیازی به آنها ندارد. این سلول های اضافه می توانند بدون وقفه تقسیم شوند و توده هایی ایجاد کنند که به آن تومور گفته می شود.  خیلی از سرطان ها تومورهای توپر می سازند که توده های بافتی هستند. کنسرهای خون مانند لوسمی ها معمولا توده های توپر نمی سازند. تومورهای سرطانی بدخیم هستند یعنی به بافت ها و اعضای کنار خود دست اندازی می کنند بعلاوه با رشد تومور برخی سلول ها می توانند از موانع عبور کرده و از طریق گردش خون یا سیستم لنفاوی به مکانهای دوردست سفر کنند و در آنجا مستقر شده و ایجاد تومورهای جدید دور تر از تومور اولیه نمایند که به آن متاستاز گفته می شود.

 

 

 

 

علت شناسی سرطان
معمولا اغلب این امکان وجود ندارد که دقیقا بدانیم چرا یک نفر دچار سرطان می شود و دیگری نمی شود. تحقیقات نشان داده است که ریسک فاکتورهای خاصی ممکنست شانس ابتلا به سرطان را افزایش دهد. همچنین یکسری فاکتورها ریسک ابتلا به سرطان را کم می کنند که به آنها فاکتورهای پیشگیری از سرطان می گویند.
ریسک فاکتورها شامل مواجهه با مواد شیمیایی یا سایر مواد و رفتارهای خاص می شود. یکسری از این موارد مانند سن و سابقه خانوادگی تحت کنترل فرد نیست. سابقه فامیلی برخی سرطانها می تواند نشانه ای از یک سندرم سرطان ارثی باشد. لیست زیر حاوی ریسک فاکتورهایی است که بیشترین مطالعات روی آنها انجام شده است.
 

ریسک فاکتورهای سرطان

قطعی

مورد تردید

التهاب مزمن

افزودنیهای غذا

الکل

آلاینده ها

پرتوها

پرکردن دندان

چاقی

چربی/روغن
رژیم غذایی

رژ لب

سن

رنگ مو

سیگار

شکر/شیرین کننده ها

ضعف ایمنی

ظروف پلاستیک

علف و حشره کش

غذاى اشعه دیده
علل عفونی

قهوه

نور خورشید

كلر

هورمون ها

گوشت

 

گیاهان تراریخته
 

سایر ...

 

علت شناسی سرطان های اعضای بدن

علت شناسی بیماریهای تروفوبلاستیک (GTD)

علت شناسی تومور کارسینوئید ریه

علت شناسی تومور هیپوفیز

علت شناسی سارکوم استخوان (استئوسارکوم)

علت شناسی سارکوم بافت نرم

علت شناسی سرطان با منشا ناشناخته (CUP)

علت شناسی سرطان بیضه

علت شناسی سرطان پاراتیرویید

علت شناسی سرطان پروستات

علت شناسی سرطان پوست ملانوما

علت شناسی سرطان پوست SCC/BCC

علت شناسی سرطان تخمدان

علت شناسی سرطان تیرویید

علت‌شناسی سرطان‌دهانه‌رحم (گردن/سرویکس)

علت شناسی سرطان رحم (اندومتر)

علت شناسی سرطان روده کوچک (باریک)

علت شناسی سرطان روده بزرگ (کولورکتال)

علت شناسی سرطان ریه سلول کوچک (SCLC)

علت شناسی سرطان ریه غیر‌کوچک (NSCLC)

علت شناسی سرطان سینه (پستان)

علت شناسی سرطان غدد بزاقی

علت شناسی سرطان غدد فوق کلیوی (آدرنال)

علت شناسی سرطان کبد

علت شناسی سرطان کلیه

علت شناسی سرطان لوزالمعده (پانکراس)

علت شناسی سرطان مثانه

علت شناسی سرطان مری

علت شناسی سرطان معده

علت شناسی سرطان مغز

علت شناسی سرطان مقعد

علت شناسی سرطان واژن

 
 
 
 
 
 

اپیدمیولوژی سرطان چیست؟

اپیدمیولوژی سرطان عبارتست از مطالعه پراکنش، عوامل تعیین کننده بیماری و شیوع بیماری سرطان در یک جمعیت خاص. هدف تعیین فاکتورهای مسبب بیماری است تا بتوان استراتژیهای پیشگیری را برای کنترل بیماری تعیین کرد. بررسی اپیدمیولوژی سرطان به پزشک اطلاعاتی می دهد که می تواند با آن ریسک سرطان را تخمین بزند، و غربالگری یک جمعیت پر خطر را شروع کند و تاثیر یک مداخله پیشگیری کننده را تعیین کند. اغلب ریسک فاکتورها و فاکتورهای محافظتی ابتدا در مطالعات اپیدمیولوژی کشف می شوند. در این مطالعات دانشمندان گروه های بزرگ مردم را در نظر می گیرند و آنهایی که به سرطان مبتلا می شوند را با آنهایی که مبتلا نمی شوند مقایسه می کنند. این مطالعات ممکنست نشان دهد که مردمیکه به سرطان مبتلا می شوند یک رفتار خاص را بیشتر یا کمتر انجام می دهند و یک ماده خاص را بیشتر از افراد سالم مصرف می کنند. این مطالعات به خودی ...


اخبار جدید